W piątek, 21 kwietnia, odbyły się dwa przedstawienia Grupy Teatralnej „Na OpAk” prowadzonej przez Małgorzatę Żdanowską. Dwadzieścioro aktorów zaprezentowało się widowni w dwóch sztukach: „Szkole talentów”, do której autorką scenariusza była Julia Zmysłowska, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej w Glinojecku, a zarazem uczestniczka zajęć teatralnych oraz „Zwierciadłach”, dla których kanwą były w większości własne doświadczenia grupowiczów.

Pierwsza sztuka – „Szkoła talentów” opowiadała o tym, jak w międzyludzkich relacjach ważna jest współpraca i umiejętność wypracowania kompromisu. Bohaterami sztuki są uczniowie pewnej, skoncentrowanej na wspieranie dziecięcych zdolności, szkoły. Podzieleni są oni na trzy sekcje:  taneczną (Amelia Zielonkowska i Sandra Lubasińska), wokalną ( Alicja Wróblewska, Lena Lubasińska oraz Julia Zmysłowska) i naukową ( Wiktoria Józefowicz, Julia Łurzykowska, Piotr Dębski, Jakub Łasiński). Podczas codziennych zajęć uczniowie rywalizują ze sobą i nie potrafią się porozumieć. Dopiero przekazana im przez nauczycielkę (Klaudia Teodorska) wiadomość o udziale szkoły w programie telewizyjnym „TALENT SHOW” powoduje, że zmuszeni są nauczyć się bardzo szybko trudnej sztuki współpracy. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ na tym polu między dziećmi dochodzi do kilku scysji i nieporozumień. Z pomocą w uzyskaniu jednomyślności i ładu przychodzi im Zaczarowane Lustro (głosu użyczyła Klaudia Teodorska) oraz specjalizująca się w rozwiązywaniu konfliktów Wróżka Arianna (Zuzanna Zmysłowska). Magia sprawia, że tuż po zapowiedzi konferansjera (gościnnie: Piotr Wróblewski), wszyscy zgodnie  prezentują swoje możliwości na telewizyjnej wizji. Gdy po występie wszystko zaczyna dobrze się układać, zbieg okoliczności sprawia, że relacje między uczniami wracają do stanu wyjściowego. Czy dzieci posłuchają głosu rozsądku i spróbują dojść do konstruktywnych wniosków w kwestiach porozumienia się? Czy dostrzegą, że umiejętność współpracy nie ma nic wspólnego z czarami, a jest wynikiem rozmów i kompromisu? Na te pytania widz musiał odpowiedzieć sobie sam, tworząc niejako dalszy, osobisty ciąg scenariusza.

Drugie przedstawienie – „Zwierciadła” jest historią paczki nastoletnich przyjaciół, w której każde z nich zajmowało ugruntowaną pozycję. Viki (Amelia Szymańska) jest klasową prymuską, Kamil (Sebastian Rychleński) – ekspertem w grach komputerowych, Mela (Alicja Markowska) ma mamę w Londynie, a ta przysyła jej najnowsze, markowe gadżety, Nastka (Julia Wiśniewska) jest kapitanem szkolnej drużyny sportowej, Kaja (Nadia Rzemieniewska) to miss szkoły, natomiast Bartek (Jakub Kaniecki) jest tzw. klasowym luzakiem.  Między przyjaciółmi wszystko pozornie dobrze się układa, jednak pojawienie się Nowej – Myszy (Zuzanna Borek) burzy ustalony porządek i demaskuje nie do końca uczciwe postępowanie niektórych z bohaterów.  Zawiłości relacji i różnice charakterów doprowadzają do kłótni i gdy wydaje się już, że wszystko stracone, a wieloletnia przyjaźń jest niemożliwa do uratowania, historia zatacza koło i tak jak w życiu pozwala wszystko zacząć od nowa.

Scenariusz do drugiego przedstawienia napisała Małgorzata Żdanowska, zaś pieczę nad  obsługą techniczną całego wydarzenia sprawowali: Piotr Bielski i Krystian Błaszkowski. „Popołudnie z teatrem” cieszyło się sporym zainteresowaniem i spotkało się z bardzo dobrym odbiorem publiczności, która przybyła tłumnie, zapełniając przygotowaną na przedstawienia widownię po brzegi.